Europos žydų kultūros dienos Švėkšnoje

Jau 20 metų Europos žydų kultūros dienų renginiai yra būdas pagerbti Europos žydų paveldą ir kovoti su kolektyviniu užmaršumu. Šiemet, minint 20-ąsias metines, esminis europiniu mastu vykstančio renginio tikslas – pabrėžti judaizmo įvairovę bei turtingumą, skatinant pripažinimą ir dialogą per konferencijas, koncertus, spektaklius, ekskursijas ir kitą kultūrinę veiklą.

Šiandien Europoje gyvena daugiau nei milijonas žydų, kurie yra neatsiejama daugiakultūrio žemyno dalis, aktyvūs pilietinio bei viešojo gyvenimo savo šalyse dalyviai. Vis dar svarbus žydų bendruomenės indėlis į meną ir mokslą. Tačiau XX-ojo amžiaus atmintis vis dar gyva, tad reikalinga nuolatinė tolerancija ir abipusis supratimas tarp žydų bendruomenių ir jų kaimynų.

Pernai daugiau nei 420 miestų iš 28 Europos šalių prisijungė prie Europos žydų kultūros dienų. Šią programą koordinuoja Europos kultūros ir žydų paveldo išsaugojimo ir skatinimo asociacija.

Lietuvoje Europos žydų kultūros dienos rengiamos nuo 2004 m. Jų tikslas – supažindinti plačiąją visuomenę su žydiškuoju kultūros paveldu. 

Europos žydų kultūros diena Švėkšnoje šiemet bus minima restauruojamoje Švėkšnos sinagogoje. Tai puiki proga pamatyti jau atliktus pastato tvarkybos darbus, aplankyti garsaus lietuvių menininko, animacinių filmų kūrėjo, scenaristo, režisieriaus, dailininko, knygų autoriaus ir iliustratoriaus – Iljos Bereznicko piešinių parodą „Miestelio istorijos. Pro juoką ir ašaras/ Molėtų žydų istorija piešiniuose“ bei išgirsti pianisto, vargonininko, kompozitoriaus, aranžuotojo ir pedagogo Vitalijaus Neugasimovo koncertą. V. Neugasimovas – vienas iš ansamblio QUORUM įkūrėjų, išbandęs save daugybėje muzikos sričių: nuo senovinės sakralinės iki džiazo ir „art“ roko.

 

Projektą įgyvendina: Šilutės Hugo Šojaus muziejaus Švėkšnos ekspozicija.

Finansuoja: Kultūros Paveldo Departamentas, Šilutės rajono savivaldybė.
Partneriai: Švėkšnos „Saulės“ gimnazija, Švėkšnos seniūnija, UAB „Pamario restauratorius“, Tradicinių amatų centras Švėkšnoje.

Komentavimo galimybė išjungta.